Ruska mesta

VLADIVOSTOK

Vladivostok je mesto na skrajnem vzhodnem delu Rusije. Je domače pristanišče za Tihomorsko ladjevje Ruske mornarice in upravno središče Primorskega kraja. Rusko ime mesta pomeni »nadzor vzhoda«.
Mesto je imelo leta 2002 približno 591.800 prebivalcev (601.400 2001 po ruskih virih).


Mesto je končna točka glavne smeri transsibirske železnice in ima ogromno transportno železniško postajo ter tudi letališče. V Vladivostoku je muzej, gledališče, operna in baletna dvorana ter več knjižnic.

ZGODOVINA: Po starih kitajskih virih naj bi bili bregovi v okolici mesta, kjer se danes nahaja Vladivostok, gosto naseljeni. Množica arheoloških najdišč to teorijo potrjuje.
Največjo materialno škodo je v Vladivostoku povzročil tajfun 7. avgusta 2001. Tajfun je na več mestih odnesel cesto in hudo poškodoval železniško progo. Še posebej je bil poškodovan železniški most čez reko Sedanko (zgrajen leta 1897), kar je za nekaj časa odrezalo Vladivostok od Transsibirske železnice.
Od 1958 dо 1991 je mesto imelo status zaprtega mesta – v njem so lahko živeli oz. ga preprosto obiskali izključno državljani ZSSR. Do konca 30-ih let 20. stoletja so v mestu živele dokaj velike kitajske, japonske in korejske skupnosti. Nekateri strokovnjaki govorijo o t.i. »kitajski ekspanziji« v sodobnem času, vendar pa teh trditev ne potrjuje nobena realna statistika o legalnih oz. ilegalnih priseljencih iz Ljudske republike Kitajske.
VLADIVOSTOK 
 
NOVOSIBIRSK

Novosibirsk je mesto v Rusiji, upravno središče Sibirskega zveznega okrožja, Novosibirske oblasti ter njej pripadajočega Novosibirskega mestnega okrožja (район). Je veliko znanstveno, kulturno, industrijsko, transportno in poslovno središče. Leži 3303 km vzhodno od Moskve na Priobski planoti, ki se razprostira k dolini reke Ob.

Leta 2014 je imelo mesto 1.547.910 prebivalcev in je bilo tako tretje največje rusko mesto, za Moskvo in Sankt Peterburgom. Mestna aglomeracija je leta 2010 štela 1.716.775 prebivalcev in je bila na 7. mestu v Rusiji. Površina mesta meri približno 503,1 km². Novosibirsk je največje mesto azijske Rusije in Sibirije, kjer je središče Novosibirske aglomeracije, nekdaj imenovane Veliki Novosibirsk.
ZGODOVINA: Od ustanovitve leta 1893 do 1895 se je mesto imenovalo Aleksandrovski, do leta 1913 Novo-Nikolajevski, do leta 1917 Novo-Nikolajevsk in do leta 1926 Novonikolajevsk. Mesto so ustanovili kot bodočo točko ob transsibirski železnici, ki bi prečkala reko Ob. Mesto so poimenovali po svetem Nikolaju. Tedaj je vladal tudi car Nikolaj II. Most so za promet odprli spomladi 1897. Njegov pomen se je povečal v 20. stoletju z dokončanjem turkestansko-sibirske železnice (tursib), ki je povezala Novosibirsk s Srednjo Azijo in Kaspijskim jezerom.

Novonikolajevsk so začeli obnavljati leta 1921 ob Leninovi novi gospodarski politiki. Mestu so leta 1926 dali novo ime, Novosibirsk - novo sibirsko mesto. Med Stalinovo industrializacijo je Novosibirsk zrasel iz velikega trgovskega mesta v eno od največjih industrijskih središč v Sibiriji. Nastalo je več velikih obratov, med njimi obrat Sibkombajn, obrat rudarskih orodij, kovinsko predelovalni obrat, obrat za predelavo hrane in drugi obrati ter tovarne, in elektrarna. V obdobju med 1932 in 1933 je med lakoto v Novosibirsk prispelo več kot 170 tisoč beguncev. Naselili so se v barakah, kolibah in kočah na robu mesta. Tako so nastale revne četrti kot sta Velika Nahalovka, Mala Nahalovka in druge.

Leta 1954 so zgradili tramvajsko progo. V tem času je bilo mesto največje v Sibiriji z 287.000 prebivalci. Naslednje leto so čez Ob zgradili most Komunalni, ki je zamenjal stari most, ob katerem je tudi nastalo mesto.
NOVOSIBIRSK 

SANKT PETERBURG

Sankt Peterburg je s 4.700.000 prebivalci drugo največje mesto v Ruski federaciji. V bližnji okolici pa jih živi še deset milijonov. Leži na strateško izjemno pomembnem mestu, kjer se reka Neva deltasto izliva v Finski zaliv in dejansko simbolizira rusko okno v Evropo. Mesto je bilo ustanovljeno 27. maja 1703 na ukaz carja Petra I. Velikega, ki je mestu z najemom tujih - predvsem italijanskih - arhitektov dal evropsko noto. Je eno najpomembnejših ruskih pristanišč, zato je z gospodarskega vidika od nekdaj izjemno pomembno mesto.


   
Od 18. (31.) avgusta 1914 do 26. januarja 1924 je bilo mesto poimenovano Petrograd, od 26. januarja 1924 do 6. septembra 1991 pa Leningrad.
SANKT PETERBURG 


MOSKVA

Moskva je glavno mesto in največje mesto v Rusiji. Razprostira se na 880 km² ob reki Moskvi. Prebivalstvo naglo narašča, ocena za leto 2004 je 11,2 milijona prebivalcev.

Mesto leži v zveznem okrožju Osrednja Rusija (ki sicer geografsko leži na skrajnem zahodu države). Moskva je bila tudi glavno mesto Sovjetske zveze in Moskovitske države, predimperialne Rusije.

Morda največja znamenitost Moskve je Kremelj, 27,5 hektarja velika obzidana utrdba, nekdaj sedež ruskih carjev, danes pa predsednika države. Kremelj je obdan z zidovi in stolpi: ob njem je Rdeči trg z Leninovim mavzolejem. Na južnem koncu Rdečega trga stoji druga znamenitost, Cerkev svetega Vasilija blaženega. Nasproti Cerkvi svetega Vasilja blaženega, na severni strani trga stoji čudovita stavba Zgodovinskega muzeja, na vzhodni pa zgradba veleblagovnice GUM.

Postaje moskovske podzemne železnice so med najlepšimi na svetu. 
Podzemna železnica v Moskvi
MOSKVA